Hurtigruten Norway zbuduje zeroemisyjny statek z magazynami energii

Hurtigruten Norway ogłosił plany budowy pierwszego zeroemisyjnego statku wycieczkowego na świecie, zasilanego energią słoneczną i wiatrową. Sea Zero będzie miał 135 metrów długości i będzie wyposażony w 270 kabin mieszczących 500 gości i 99 członków załogi.

Projekt obejmuje współpracę z norweskim instytutem badawczym Sintef i 12 innymi partnerami. Statek będzie wyposażony w trzy wysuwane żagle funkcjonujące jako turbiny wiatrowe. Wsparciem będą panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 1 500 m².

Aby zapewnić ciągłą moc, statek będzie wyposażony w baterie o łącznej pojemności 60 MWh, rozmieszczone na zewnętrznych burtach. Akumulatory będą ładowane podczas pobytu statku w porcie. Zasięg, jaki będą zapewniały to od 300 do 350 mil morskich.

Ponadto statek będzie wyposażony w takie technologie jak smarowanie powietrzem, czy proaktywne czyszczenie kadłuba.

To kolejna tego typu inicjatywa podjęta przez przedstawicieli transportu morskiego. Kilka dni temu pisaliśmy o solarno-wodorowym jachcie projektowanym przez Maxeon Solar Technologies i OceansLab. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Solarno-wodorowy jacht wyścigowy opłynie kulę ziemską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE