Dofinansowanie na 12 autobusów elektrycznych dla Warszawy

Ilość elektrycznych autobusów miejskich w Warszawie zwiększy się w najbliższej przyszłości o 12 sztuk. Na ten projekt przewidziano dofinansowanie składające się z dotacji i pożyczki o łącznej wysokości 38,4 mln zł.

Skąd pochodzą pieniądze na projekt?

Komunikacja miejska w Warszawie zostanie wzbogacona o kolejne 12 autobusów elektrycznych. Stanie się to dzięki dofinansowaniu na zakup tychże pojazdów. Środki o łącznej kwocie 38,4 mln zł pochodzą z puli środków rządowych udostępnionych Warszawie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Tytuł programu to: „Zielony Transport Publiczny”. Na wspomnianą kwotę dofinansowania składa się 13,4 mln zł dotacji oraz pożyczka w wysokości ok. 25 mln zł.

Jak podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl umowę na zakup 12 elektrycznych autobusów podpisał Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł 20 stycznia 2023 r. podczas konferencji prasowej.

Gratuluję przedstawicielom Miasta Stołecznego Warszawy oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kolejnej umowy, przekazującej Stolicy ogromne środki. (…) Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej uroczystości, jako gość oraz jako ten, który odpowiada za wszystko, co dzieje się na terenie województwa mazowieckiego, w tym także w Warszawie.

Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki

Co to za autobusy?

Nowe autobusy, które pojawią się na ulicach Warszawy będą wyposażone w napęd elektryczny kategorii M3 – BEV (Battery Electric Vehicle). Będą one przegubowe. Przy 35 miejscach siedzących, autobusy przeznaczone będą do przewozu maksymalnie 125 osób. Będzie je obsługiwać 25-osobowy zespół techniczny. Pracownicy przejdą wcześniej odpowiednie szkolenie z obsługi, a wszystko to w ramach inwestycji w zakup pojazdów. Łączny roczny przebieg zakupionych 12 autobusów wyniesie ok. 720 tys. km/rok.

Warto wspomnieć, że nowe autobusy elektryczne będą  przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami – m.in. dzięki niskiej podłodze z opcją tzw. „przyklęku” ułatwiającą wsiadanie.

12 elektrycznych autobusów będzie należało do m.st. Warszawy. Ale pojazdy zostaną wydzierżawione Miejskim Zakładom Autobusowym, które będą odpowiedzialne za ich odpowiednią obsługę.

Co zyska Warszawa i jej mieszkańcy?

Przede wszystkim Stolica zrobi kolejny mały krok w kierunku niskoemisyjności. Inwestycja pomoże w walce ze smogiem i w stopniowej redukcji hałasu miejskiego. Ponadto zakup nowoczesnych ekologicznych autobusów pozwoli na wycofanie z taboru 12 przegubowych autobusów spalinowych z silnikami Diesla.

Niewątpliwie rezygnacja ze spalinowych pojazdów jest korzystna dla środowiska i mieszkańców miasta. Przede wszystkim pozytywnie wpłynie na poprawę jakości życia, zmniejszy hałas i zwiększy komfort podróżowania.

Czas realizacji

Zakup 12 elektrycznych autobusów przewidziany jest na ten rok – harmonogram zakłada ogłoszenie przetargu w 2023 roku. Jednak pierwszego autobusu na ulicy możemy się spodziewać dopiero w kolejnym roku, a pozostałe 11 autobusów zobaczymy prawdopodobnie w pierwszej części 2025 roku.

 

Źródła:

Dofinansowanie z NFOŚiGW na 12 kolejnych autobusów elektrycznych, gov.pl

Warszawa ma dofinansowanie z NFOŚiGW na 12 kolejnych autobusów elektrycznych, cire.pl

Warszawa z dofinansowaniem do zakupu 12 elektrobusów, transport-publiczny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE