Brak emisji w transporcie miejskim i ciężarowym – czy to możliwe?

Komisja Europejska proponuje, aby od 2030 roku wszystkie nowe autobusy miejskie były bezemisyjne. Oprócz tego Komisja Europejska wyznaczyła nowe cele dotyczące emisji CO2 dla nowych samochodów ciężarowych po 2030 roku. 

To wszystko w ramach działań Europejskiego Zielonego Ładu. Plan obejmuje także wsparcie inwestycji przemysłu Unii Europejskiej w nowe technologie bezemisyjne oraz infrastrukturę ładowania, tankowania. 

Nowe cele emisji CO2 dla samochodów ciężarowych

Komisja Europejska chce stopniowo wprowadzać coraz bardziej surowe normy emisji dla prawie wszystkich nowych pojazdów ciężkich o certyfikowanych emisjach CO2, w porównaniu z poziomami z 2019 roku. Przy czym celem jest: 

  • 45% redukcja emisji od 2030 roku w porównaniu z poziomem z 2019 roku,
  • 65% redukcja emisji od 2035 roku w porównaniu z poziomem z 2019 roku,
  • 90% redukcja emisji od 2040 roku w porównaniu z poziomem z 2019 roku.

Komisja Europejska postuluje, aby równolegle prowadzić działania mające na celu przyspieszenie wprowadzania pojazdów o zerowych emisjach zanieczyszczeń w miastach. Dlatego nowa propozycja odnosi się do wymogu, że wszystkie nowe autobusy miejskie powinny być bezemisyjne do 2030 roku. 

Nasze cele w zakresie klimatu i zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń, są możliwe do osiągnięcia pod warunkiem, że wszystkie części sektora transportu aktywnie uczestniczą w tym procesie. W 2050 roku prawie wszystkie pojazdy na naszych drogach muszą być bezemisyjne. Wymaga tego nasze prawo o klimacie, domagają się tego nasze miasta, a producenci już się do tego przygotowują. Dzięki temu wnioskowi zadbamy o to, by nowe samochody ciężarowe coraz mniej zanieczyszczały środowisko i by po ulicach naszych miast jeździło więcej bezemisyjnych autobusów.

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu

Jakie korzyści proponowanych zmian podkreśla Komisja Europejska? 

Wprowadzenie nowych celów emisji CO2 dla samochodów ciężarowych, autobusów miejskich i autobusów dalekobieżnych pozwoli na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w sektorze transportu. Ten segment rynku odpowiada bowiem za ponad 6% całkowitych emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej oraz za ponad 25% emisji z transportu drogowego. 

Przyjęcie bardziej surowych norm emisji umożliwiłoby przyspieszenie przejścia na transport całkowicie bezemisyjny. To z kolei bardzo by pomogło w osiągnięciu celów Unii Europejskiej w zakresie klimatu i zerowego poziomu emisji szkodliwych substancji. 

Unia Europejska jest liderem rynku w zakresie produkcji samochodów ciężarowych i autobusów, a wspólne ramy prawne pomagają utrzymać tę pozycję w przyszłości. W szczególności zmienione normy stanowią jasny i długoterminowy sygnał służący ukierunkowaniu inwestycji przemysłu UE w innowacyjne technologie bezemisyjne oraz rozwijaniu infrastruktury ładowania i tankowania.

Komisja Europejska

 

Sektor transportu ciężkiego jest bardzo ważny dla rozwoju czystych technologii i konkurencyjności europejskiego przemysłu. W Unii Europejskiej produkuje się najwięcej samochodów ciężarowych i autobusów. Z kolei propozycja nowych regulacji dla tych pojazdów stanowi jasny sygnał dla przemysłu, aby inwestował w nowoczesne technologie bezemisyjne i tworzył infrastrukturę ładowania, tankowania. 

Dzięki nowym zasadom Unia Europejska będzie w stanie szybciej osiągnąć wyznaczone cele związane z ochroną klimatu i poprawą jakości powietrza. Jednocześnie liczy się na to, że te działania pozwolą zwiększyć konkurencyjność Europy na rynku międzynarodowym.  

 

Walka z kryzysem klimatycznym, poprawa jakości życia naszych obywateli i zwiększenie konkurencyjności przemysłowej Europy idą ze sobą w parze.

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu

Już nie będzie nowych samochodów spalinowych?

Oprócz postulowanych zmian obejmujących pojazdy ciężarowe i autobusy miejskie warto wspomnieć o wcześniej zatwierdzonych zmianach mających wpływ na transport osobowy i dostawczy. 14 lutego 2023 roku Parlament Europejski zaakceptował nowe cele redukcji emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych, które są częścią pakietu „Gotowi na 55”. Przepisy określają, że nowe samochody osobowe i dostawcze nie powinny emitować CO2 w 2035 roku. 

Aby to osiągnąć, ustalono pośrednie cele redukcji emisji na 2030 rok, wynoszące:

  • 55% dla samochodów osobowych,
  • 50% dla samochodów dostawczych. 

Oznacza to, że producenci samochodów będą musieli wykazać się dużym zaangażowaniem, aby dostosować swoje modele do nowych wymagań. 

stacja ładowania ev zpue

To rozporządzenie zachęca do produkcji samochodów bezemisyjnych i niskoemisyjnych. Określono w nim ambitniejsze cele na rok 2030 oraz cel bezemisyjności na 2035 rok, co jest nieodzowne, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Cele te dają przemysłowi motoryzacyjnemu jasność sytuacji, a także stymulują innowacyjność i inwestycje wśród producentów pojazdów. Ceny samochodów bezemisyjnych i koszty ich eksploatacji spadną, a rynek wtórny szybko się rozwinie. W ten sposób motoryzacja przyjazna dla środowiska stanie się dostępna dla wszystkich.

Jan Huitema, poseł Parlamentu Europejskiego

Źródła:

Komisja Europejska proponuje, by od 2030 r. jeździły tylko autobusy bezemisyjne, www.transport-publiczny.pl

Transport bez emisji, poland.representation.ec.europa.eu

Unia zaskakuje: Od 2030 r. wszystkie nowe autobusy miejskie mają być bezemisyjne, transinfo.pl

Komisja Europejska: surowsze normy emisji dla pojazdów ciężkich, www.motofaktor.pl

Redukcja emisji w sektorze transportu. KE zaproponowała nowe normy dla samochodów ciężarowych, www.teraz-srodowisko.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE