2023 rok będzie rekordowy dla OZE na całym świecie
Kryzys energetyczny zadziałał jak katalizator dla rozwoju odnawialnych źródeł energii w wielu krajach. Według raportu IEA czeka nas najszybszy wzrost sumarycznej mocy zainstalowanej OZE w historii. Wzrostowi mają przewodzić fotowoltaika i energia wiatrowa.
Oczekuje się, że moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii wzrośnie o 1/3. Tak dynamiczne zmiany są napędzane przez kryzys, troskę o bezpieczeństwo energetyczne i wysokie ceny paliw kopalnych.
Globalna moc zainstalowana w OZE ma wzrosnąć w bieżącym roku o 107 GW. Stanowi największy wzrost w historii. Sumaryczna moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii ma osiągnąć ponad 440 GW. Wzrost ma być kontynuowany w przyszłym roku.
Ważną rolę we wzroście odgrywają środki polityczne wprowadzone w Stanach Zjednoczonych i Indiach. Przyniesie to wymierne efekty w ciągu dwóch najbliższych lat. Również Chiny umacniają swoją przodującą pozycję i będą odpowiadać za prawie 55% globalnych przyrostów energii odnawialnej zarówno w 2023, jak i 2024 roku.
Niemal 2/3 powyższych wzrostów ma stanowić fotowoltaika. Coraz wyższe ceny energii elektrycznej stymulują szybszy wzrost dachowych instalacji PV w gospodarstwach domowych. Kroku będą dotrzymywać również duże instalacje przemysłowe.
Wymuszone przyspieszenie rozwoju OZE
Prognoza dotycząca wzrostu mocy zainstalowanej odnawialnych źródeł energii znacząco zmieniła się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kraje europejskie postawiły na zwiększenie wykorzystania energii słonecznej i wiatrowej w celu uniezależnienia od rosyjskiego gazu ziemnego. W efekcie prognozy dotyczące globalnego wzrostu mocy zainstalowanej odnawialnych źródeł energii wzrosły o 40%.
Szacuje się, że nowo zainstalowane elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe przyniosły konsumentom energii elektrycznej w UE oszczędności w wysokości 100 mld EUR (w latach 2021–2023). Hurtowe ceny energii elektrycznej w Europie byłyby bez OZE o 8% wyższe w 2022 roku.